Kaksi ihmistä istuu pöydän ääressä, näkyvillä on vain heidän kätensä ja kahvikupit.

Aistin päiväryhmä

Aistin päiväryhmä on tarkoitettu kaikille neurovähemmistön ihmisille, jotka kaipaavat vertaistukea. Vertaistukiryhmään osallistuminen ei edellytä diagnoosia, vaan ryhmä on avoin kaikille, jotka tuntevat itse kuuluvansa neurovähemmistöön.

Missä ja milloin?

Kevät ja kesä 2026:

14.4. kello 14–15.30

28.4. kello 14–15.30, aiheena PDA

12.5. kello 14–15.30

26.5. kello 14–15.30

9.6. kello 14–15.30

28.7. kello 14–15.30

11.8. kello 14–15.30

25.8. kello 14–15.30

Vertaistukiryhmä kokoontuu Aistin toimistolla, Lounatuulet Yhteisötalon 2. kerroksessa. Osoite on Läntinen Pitkäkatu 33, 20100 Turku. Kuvallinen saapumisohje toimistolle (sivun puolivälistä alkaen)

Mitä päiväryhmässä tehdään?

Päiväryhmä on kaikille neurokirjon ihmisille turvallinen paikka istahtaa alas ja olla hetki toisten neurokirjon ihmisten seurassa, tulla kuulluksi ja ymmärretyksi juuri sellaisena ihmisenä kuin itse on. Ryhmän toiminta perustuu vapaaehtoisuuteen, eikä osallistujilta odoteta sitoutumista, vaan jokainen voi osallistua ryhmään omien voimavarojensa mukaan.

Joka toisella kerralla luvassa on vapaata jutustelua ja yhdessäoloa. Joka toinen kerta ryhmässä on alustus jostakin aiheesta tai teemasta, ja keskustelua jatketaan siitä. Aiheessa ei kuitenkaan välttämättä pysytellä, mikäli keskustelu etenee luontevasti toiseen suuntaan.

Ryhmällä on myös oma WhatsApp-ryhmä, jossa tiedotetaan ryhmän toiminnasta, aikatauluista ja mahdollisista peruutuksista. Mukaan päiväryhmän WhatsApp-ryhmään pääsee osallistumalla päiväryhmän tapaamiseen.

Ilmoittautuminen ja lisätietoja

Ryhmä on kaikille avoin eikä vaadi ilmoittautumista.

Kysyttävää? Lähetä sähköpostia paivaryhma (at) aistiyhdistys.fi